Težave med tekom
Najpogostejše težave, ki lahko doletijo tekače
Med tekom lahko tekače doleti kar nekaj telesnih težav. Za vas smo pred Ljubljanskim maratonom popisali najpogostejše probleme, ki žal med tako intenzivno telesno dejavnostjo niso redki. Ne glede na pravilne in pravočasne priprave se lahko srečate z dehidracijo, prebavnimi motnjami ali poškodbami.
Dehidracija
Strokovnjaki pravijo, da dehidracija doleti kar tretjino tekačev. Telo zaradi pregrevanja ob aktivnostih oddaja odvečno toploto v obliki znoja, z njim pa poleg vode telo izgublja tudi elektrolite, predvsem soli. Med tekom moramo zato oboje nadomeščati, saj pomanjkanje tekočine zelo zmanjša optimalno delovanje organizma oziroma zmanjša telesno zmogljivost, hkrati pa škoduje telesnim funkcijam. Zaradi dehidracije se že med aktivnostjo lahko pojavi glavobol, mišični krči, toplotni udar ali cerkulatorni kolaps, privede pa lahko do vnetja sečil in celo odpovedi ledvic.
Že med pripravami na maraton ste lahko zelo natančno ugotovili, koliko tekočine izločite in koliko je morate med tekom nadomestiti. Ugotovljeno je, da za uro teka potrebujemo približno pol litra tekočine, seveda pa je treba potrebe prilagoditi svojim potrebam in izkušnjam. Nikar med tekom ne čakajte, da boste žejo občutili, pijte načrtno in sicer glede na izkušnje iz časa priprav na maraton.

Prebavne težave
Kar precej tekačev opaža, da prebavne težave med tekom niso redke. Srečujejo se z zgago, slabostjo, bolečinami ali krči v trebuhu ter celo z bruhanjem in drisko. Vzrok je lahko v aktivnosti sami ali v prehrani. Ker je maraton zelo intenziven napor za telo, se lahko zgodi, da so prebavila premalo prekrvavljena, ker se kri preusmeri v mišice. Na ta način je absorpcija hranil iz prebavnega trakta motena, težave ima zato črevesna sluznica, vse skupaj pa podkrepi še intenzivno vertikalno premikanje celotnih prebavil.Ker v pripravah na tako zahtevno tekaško preizkušnjo športniki prilagodijo tudi prehrano, je tudi ta lahko eden od vzrokov za prebavne težave. Nekaterim lahko med maratonom težave povzroči več zaužitih vlaknovin, maščob, beljakovin in fruktoze. Tudi med tekom zaužiti obroki lahko povzročijo težave, saj običajno vsebujejo zelo koncentrirane sladkorje, ki jih pojemo s premalo tekočine. Kratkoročne rešitve ni. Vsak športnik mora sam zase ugotoviti , kaj pri njem spodbudi težave, ter kaj in koliko hrane lahko zaužije pred tekom, da težav ne bo.
Poškodbe
Strokovnjaki med poškodbami zaradi teka naštevajo poškodbe mišic, kosti, sklepov in stopala. Večina je sicer kroničnih, ki so nevarnejše in dolgotrajnejše, do njih pa pride zaradi preobremenitev in nepravilnih gibov, ki trajajo dlje časa. Med maratonom pa lahko pričakujete tudi akutne poškodbe, ki nastanejo zaradi nesreče, mednje pa sodijo zvini, izpahi, zlomi, rane, mišični krči, žulji in poškodbe nohtov. Marsikateri od teh se lahko izognemo, če vemo, kaj je vzrok zanjo.
Zvini in izpahi predvsem v gležnju nastanejo običajno zaradi preobremenitve sklepa, zaradi napačne obremenitve mišic in vezi ali nerodnega koraka, zdrsa ali padca. Vzrok za mišične krče je najpogosteje preutrujenost, dehidracija ali pomanjkanje mineralov. Žulji nastanejo zaradi trenja med kožo in obuvalom ki nastane zaradi ponavljajočih se gibov, med plastmi kože se zato nabere prozorna tekočina ali kri. Poškodbe nohtov so običajno posledica pritiska obutve nanje, saj med tekom noga lahko nekoliko oteče. Nekateri zato za tek svetujejo za številko večjo obutev od običajne.